Меню сайту

Наше опитування
Чи дбаєте ви про свою безпеку ?
Всього відповідей: 766

Статистика

Головна » Файли » Мои файлы

Програма курсу БЕЗПЕКА ЖИТТЄДІЯЛЬНОСТІ
18.09.2011, 14.50
Навчальна програма курсу Безпека життєдіяльності
В представлених методичних рекомендаціях подається навчальна програма інтегрованого курсу Безпека життєдіяльності, яка розроблена на основі сучасних вимог стандартів безпеки обговорених та прийнятих Міністерством освіти і науки України в січні 2006 року.
Інтегрований курс передбачає об'єднання власне курсу Безпека життєдіяльності та курсу Цивільна оборона, який в свою чергу є складовою частиною по організації управління заходами забезпечення безпеки життєдіяльності в державі і складає четвертий змістовий модуль навчальної програми.
В цілому навчальна програма інтегрованого курсу Безпека життєдіяльності передбачає розглянути чотири змістових модулі, які логічно пов’язанні між собою і містять зміст понять та визначень предметів безпека життєдіяльності та цивільної оборони України.
Крім того, в програму включені елементи нейролінгвістичного програмування безпеки життєдіяльності в системах: людина – навколишнє середовище, людина – технічні засоби.

Змістовий модуль 1
Теоретичні основи та психофізіологічні основи безпеки життєдіяльності.

Предмет, мета та завдання курсу Безпека життєдіяльності . Небезпеки та їхні чинники. Психологія безпеки. Поняття про ризик небезпек. Методи визначення ризику: інженерний, модельний, експертний, спеціальний. Оцінка ризику методом аналогій. Комплексна оцінка ризику. Регулювання рівня безпеки: ідентифікація джерел небезпек, оцінка стану складних систем, моніторинг і прогнозування ситуацій на потенційно небезпечних об’єктах. Сталий розвиток об’єкта економіки та його чинники.
Ризик як фактор небезпеки. Основні положення концепції ризику та поняття про ризик. Оцінка ризику. Означення та вимірювання ризику.
Психолого-фізіологічні основи безпеки людини. Закономірності та механізми дії органів чуття людини. Фактори, що забезпечують стабільність здоров’я і працездатності. Внутрішній і зовнішній вплив на організм людини. Захисні властивості людського організму.

Змістовий модуль 2.
 Безпека людини в різних сферах життєдіяльності

 Система життєдіяльності людини : Людина-життєве  середовище. 
Компоненти природного середовища, як системи: літосфера-атмосфера-гідросфера-біосфера-ноосфера. Небезпеки які несуть ці компоненти. Землетруси, цунамі. Буревії, урагани, грозові розряди. Повені, паводки. Отруйні представники флори. Небезпечні представники фауни. Основи безпеки туристів.
Компоненти техногенного середовища, як системи: енергетичні та промислові  об’єкти-транспорт (сухопутний, водний, повітряний, електронний та інший)- установи та заклади освіти, медицини – житло – знаряддя праці – зброя – домашнє господарство та інше. Небезпечні техногенні чинники: електричний струм, вібрація, іонізуюче випромінювання, небезпечні хімічні речовини.
Безпеки в соціально-політичній сфері життєдіяльності людини : здоровий спосіб життя – основа безпеки, кримінологічна безпека, , політичні страйки, тероризм – загроза людства. Організація електробезпеки  на виробництві  та в побуті. Ергономіка та безпека побутової техніки та обладнання. Вибухонебезпечні предмети. Екстремальні ситуації криміногенного характеру. Правова основа самозахисту. Технічні засоби захисту. Небезпеки в інформаційній сфері. Інформаційні війни. Основні прийоми маніпуляції. Небезпеки в духовній сфері спричинені діяльністю новітніх нетрадиційних культів, містичних рухів. Небезпеки в споживчий сфері. Сертифікація продукції.

Змістовий модуль 3.
 Безпека життєдіяльності в умовах надзвичайних ситуацій

Надзвичайні ситуації та їх класифікація. Надзвичайні ситуації природного характеру (геологічного, метеорологічного, гідрологічного походження). Землетруси, цунамі. Буревії, урагани, шторми. Повені, паводки тощо. Надзвичайні ситуації техногенного характеру (аварії на потенційно небезпечних об’єктах економіки, аварії та катастрофи на транспорті, раптові руйнування будівель, споруд, аварії на  енергетичних системах, пожежі тощо). Надзвичайні ситуації соціально – політичного (тероризм, захоплення заручників, виявлення вибухонебезпечних предметів тощо).
Надзвичайні ситуації воєнного характеру – застосування сучасних засобів масового знищення людей (ядерна , хімічна, бактеріологічна та психотропна зброя). Вражаючи чинники ядерної зброї.
     Форми та методи оцінки обстановки при загрозі та виникнення надзвичайних ситуацій. Порядок прийняття рішення на проведення рятувальних та інших невідкладних робіт в осередку виникнення надзвичайної ситуації.
Типові завдання з оцінки обстановки. Визначення меж і площ осередків зараження. Визначення часу можливого входу на небезпечну територію, допустимої тривалості перебування людей на забрудненій і зараженій території, можливі ураження людей.

Змістовий модуль 4.
 Організація  та управління безпекою життєдіяльності

Система цивільного захисту населення та територій України. Законодавче забезпечення безпеки життєдіяльності людини. Завдання органів управління по цивільному захисту населення. Організація сил та засобів цивільного захисту .
Служби прогнозування та моніторингу. Завдання та система їх роботи .
Формування розвідки вогнища ураження. База їх формування. Склад, завдання та порядок ведення розвідки.
Організація сталого функціонування об’єкта економіки. Організація навчання населення діям в умовах виникнення небезпечних ситуацій. Основи нейролінгвістичного програмування безпеки життєдіяльності людини.
Система навчання населення заходам цивільного захисту. Підготовка та перепідготовка керівного складу об’єктів господарювання – як одне з основних завданнь цивільної оборони. Об’єктові, штабні та комплексні навчання цивільної оборони. Організація та проведення дня цивільної оборони в  школі. Методика проведення занять з тематики цивільного захисту  та безпеки життєдіяльності.
Категорія: Мои файлы | Додав: bgd
Переглядів: 5402 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 3.3/3
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Форма входу

Пошук


Година В Тернополі

Друзі сайту
БЖД - Безпека життя діяльність



Copyright MyCorp © 2024